Mesačná správa JANUÁR 2017

Prvý mesiac v roku sa pre nás pomerne úspešne skončil, aj keď dvom zvieratkám sme už pomôcť nevedeli. V januári sme mali nahlásených 51 podnetov, z toho 9 bolo neopodstatnených.
Podali sme 5 podnetov na RVPS a 2 trestné oznámenia. Podnety išli na:
RVPS Nové Mesto nad Váhom – týranie psa v Zemianskom Podhradí sa nepotvrdilo. Ďalšie podnety išli na RVPS v Michalovciach, Lučenci, Považskej Bystrici a Senci – odpovede ešte nemáme, pretože boli posielané koncom mesiaca.
Trestné oznámenie sme podávali v prípade dôvodného podozrenia na zabitie psa v Brezne a v prípade podozrenia na úmyselné zanedbávanie starostlivosti o psa v Necpaloch(pes uhynul v zime na reťazi bez jedla a vody) .

Zo závažnejších káuz sme sa okrajovo dotkli problému týraných koní na ranči Cawalero v Piešťanoch , prevozu jahniatok z Liptovského Mikuláša do okresu Komárno , ktorý možno považovať za týranie (72 jahniatok natlačených v aute) – prípadmi sa zaoberá polícia a príslušné RVPS. Takisto sme uverejnili na FB sťažnosť na správanie sa RVPS v Starej Ľubovni, ktorá opakovane odmieta prešetriť podnet týkajúci sa rómskej komunity v meste .

Výjazdy naši inšpektori absolvovali do týchto miest a obcí: Východná, Važec. Dobšiná, Necpaly, Martin, Chynorany, Horná Súča, Zemianske Podhradie, Nová Bošáca, Nitra, Málinec, Zvolen,Kysak, Čeľovce, Michalovce, Teplička nad Váhom , Prašník, Zákopčie

Náš inšpektor Richard Bandurčin zorganizoval zbierky materiálnej pomoci pre útulky Veľké Kapušany a Matejovce nad Hornádom .

Zachránené zvieratá:

– do fiľakovského útulku boli prevezené dve sučky, ktorých prípady sa riešili už dávnejšie – Bobina a Kiara (obe boli týrané )
V januári sme zachránili 11 psíkov:
– psík menom Nikto z Krásna nad Kysucou trpel u majiteľa priviazaný pod kríkmi bez búdy v tuhých mrazoch – je v dočasnej opatere v Prahe .
– retrieverka a kríženec ovčiaka žili v rómskej rodine bez prístrešku, na reťazi – odobraté RVPS v Prievidzi – sú vo Fiľakove
– sučka Dona takisto z obce Chynorany riešená cez našu linku – adoptovala si ju prednostka obce Chynorany – šteniatka tejto sučky adoptovala úspešne oznamovateľka prípadu
– borderkólia Lola z Málinca – majiteľ sa jej po návšteve inšpektorky vzdal – je adoptovaná(ostatné šteniatka adoptovala naša inšpektorka vo vlastnej réžii)
-nemecký ovčiak Kubo z Tepličky nad Váhom prevezený v zlom stave do útulku v Považskej Bystrici- operovaný, musel sa mu amputovať omrznutý chvost
-kríženec Arči z obce Zákopčie – po smrti majiteľa ho chceli zastreliť – naša inšpektorka sa o neho starala a cez našu linku sme mu našli nový domov v Českej republike
-menší kríženec z obce Prašník – majitelia sa ho vzdali- je u našej inšpektorky v dočasnej opatere
– psík Maťo, ktorého zrazilo v Humennom auto, nový domov mu našla naša inšpektorka- veterinárka
– ratlík Leo z Martina- na utratenie k veterinárovi zdravého psíka doniesol syn majiteľky – je v dočasnej opatere , bude adoptovaný
– sučka Žofka z obce Necpaly – majiteľ sa jej vzdal- čaká na adopciu v útulku Fiľakovo .
Mali sme žiaľ aj dva úhyny – druhý psík majiteľa z obce Necpaly uhynul na reťazi a mačička Dáška , ktorú vo veľmi zlom stave operovali na veterine v Košiciach, je už takisto za dúhovým mostom.

Opäť ďakujeme všetkým inšpektorom, oznamovateľom , prispievateľom, našim priaznivcom za pomoc a podporu.

SOS linka pre zvieratá v núdzi